St. John's Waltz Applefest Run

Age Group Results

October 02, 2016


Results by: Michigan Running Foundation


5k Run/Walk Men: Top Finishers 0-10 11-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-97
5k Run/Walk Women: Top Finishers 11-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
10k Run Men: Top Finishers 11-15 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-97
10k Run Women: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 60-69

5k Run/Walk

Top

Female Overall Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Krystle Bednark 790 27 7 22:13.7 7:10/M
Top

Male Overall Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Don Morris 951 38 1 19:46.2 6:23/M
Top

Male 10 and under

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Caiden Siggett 884 10 10 22:30.4 7:15/M
2 Jakob Furkas 809 7 26 25:59.9 8:23/M
3 Kyle Siggett 885 7 33 26:42.6 8:37/M
4 Gavin O'Hara 972 9 48 28:22.5 9:09/M
5 Cole Druyor 847 7 70 32:12.1 10:23/M
6 Elijah Marut 836 10 104 39:05.1 12:36/M
7 Grant Druyor 848 6 118 45:08.3 14:34/M
8 Jack Long 864 9 129 50:51.7 16:24/M
Top

Female 11 to 15

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Madeleine Furkas 808 11 29 26:11.6 8:27/M
2 Emily Kopmanis 799 15 63 30:50.3 9:57/M
3 Grace Livingston 944 11 77 33:13.9 10:43/M
Top

Male 11 to 15

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Austin Marton 782 14 3 20:24.9 6:35/M
2 Ryan Morris 950 11 6 22:02.4 7:06/M
3 Alex Buda 895 14 8 22:15.4 7:11/M
4 Troy Blosser 873 15 11 22:35.2 7:17/M
5 Oscar Lewen 887 14 13 23:12.2 7:29/M
6 Zander Carr 831 12 20 24:21.6 7:51/M
7 Jake Block 957 13 21 24:42.9 7:58/M
8 Mason Jebbia 812 15 37 26:48.9 8:39/M
9 Brandon Wehrs 870 11 45 27:49.6 8:58/M
10 Benjamin Oaks 796 14 55 29:47.4 9:36/M
11 Samuel Stanley 823 11 60 30:16.3 9:46/M
12 Michael Hall 828 13 114 44:07.9 14:14/M
13 Ethan Marut 835 12 121 47:10.3 15:13/M
14 Ben Lewen 888 12 124 48:19.8 15:35/M
Top

Female 16 to 19

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mckayla Vella 953 18 83 34:32.8 11:08/M
Top

Male 16 to 19

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gage Lewen 886 16 35 26:43.7 8:37/M
Top

Female 20 to 29

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ashley Cloutier 780 24 36 26:45.0 8:38/M
2 Sarah Wickman 793 22 54 29:19.6 9:27/M
3 Holly Luplow 854 28 62 30:36.3 9:52/M
4 Natalie Pellam 804 22 68 31:52.5 10:17/M
5 Marie Brichta 859 26 69 31:57.3 10:18/M
6 Kelsey Dunn 880 27 95 36:12.7 11:41/M
7 Sara Cripps 820 25 102 38:21.2 12:22/M
8 Kari Lenderman 788 24 131 51:41.1 16:40/M
9 Danielle Seramur 841 24 132 51:43.6 16:41/M
10 Samantha Grove 839 24 133 51:47.4 16:42/M
11 Brandy Dickens 832 22 136 56:14.7 18:08/M
12 Shelbie Filek 945 25 146 58:58.9 19:01/M
Top

Male 20 to 29

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nick Albertson 789 24 2 20:04.6 6:28/M
2 Brian Bonomi 977 27 9 22:26.0 7:14/M
3 Patrick Wilkerson 802 23 53 29:14.3 9:26/M
4 Phil Dean 858 27 87 35:04.8 11:19/M
5 Christopher Hagedon 840 24 130 51:41.1 16:40/M
6 Daniel Grove 842 27 134 51:47.9 16:42/M
7 Timothy Luck 833 24 137 56:16.0 18:09/M
8 David Davis 948 27 147 58:58.9 19:01/M
9 Alex Holowicki 818 28 152 1:01:04.0 19:42/M
Top

Female 30 to 39

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kristy Gregg 908 39 24 25:10.1 8:07/M
2 Shannon Webster 974 34 25 25:53.4 8:21/M
3 Heather Blosser 871 38 28 26:08.2 8:26/M
4 Cassandra Roupe 971 37 30 26:18.8 8:29/M
5 Danielle Chesney 862 39 31 26:24.5 8:31/M
6 Amanda Siggett 883 34 34 26:42.9 8:37/M
7 Kendra Vanwasshenova 879 34 38 27:06.4 8:45/M
8 Angela Wygonik 875 38 39 27:12.6 8:46/M
9 Casie Bale 783 36 46 28:08.4 9:05/M
10 Brandy Orris 860 35 47 28:17.9 9:07/M
11 Crystal Lobato 917 33 65 31:10.5 10:03/M
12 Chelsea Crenshaw 849 30 67 31:51.2 10:16/M
13 Elizabeth MacOn 979 38 75 32:44.0 10:34/M
14 Karina Tata 866 35 84 34:37.8 11:10/M
15 Eileen Lucia 903 32 88 35:06.9 11:19/M
16 Lisa Wehrs 869 36 89 35:09.4 11:20/M
17 Erin Woodrow 830 35 93 36:02.7 11:37/M
18 Suzanne Filek 861 35 94 36:05.0 11:38/M
19 Kate Martin 966 39 100 38:04.3 12:17/M
20 Rachael Druyor 846 34 110 41:05.4 13:15/M
21 Kacy Biggs Daly 959 34 120 45:22.4 14:38/M
22 Krystn Fellah 791 38 125 48:33.7 15:40/M
23 Bridget Rutkoske 827 33 126 49:39.2 16:01/M
24 Ann Jones 781 38 135 51:59.8 16:46/M
25 Jennifer Laurin 857 36 138 57:17.7 18:29/M
26 Stacey Frye 856 38 139 57:17.8 18:29/M
27 Cristy Allen 978 36 141 58:09.8 18:45/M
28 Lindsay Long 865 38 143 58:11.7 18:46/M
29 Jennifer Acuna 890 33 149 59:57.1 19:20/M
Top

Male 30 to 39

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Trevor Terpstra 975 30 4 20:34.3 6:38/M
2 Cory Roupe 969 37 17 23:33.3 7:36/M
3 Chris Banko 881 39 19 23:42.2 7:39/M
4 Casey Daly 958 32 76 32:52.3 10:36/M
5 Nicholas Bale 784 38 78 33:17.3 10:44/M
6 Mike Tata 867 35 85 34:39.7 11:11/M
7 Alex Carr 829 37 91 35:31.8 11:27/M
8 Robert Druyor 845 35 119 45:10.0 14:34/M
9 Eugene Long 863 39 128 50:51.6 16:24/M
Top

Female 40 to 49

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michelle Bone 805 49 16 23:29.9 7:35/M
2 Andrea Simon 894 46 44 27:41.9 8:56/M
3 Amy Nappo 892 41 50 28:39.4 9:15/M
4 Sherri Burke 877 40 52 28:56.0 9:20/M
5 Jennifer Furkas 806 42 57 29:57.0 9:40/M
6 Yvonne Vanbuskirk 813 41 59 30:14.3 9:45/M
7 Amy Marton 786 40 71 32:13.9 10:24/M
8 Kari Mieden 963 44 74 32:41.5 10:33/M
9 Marlene Vella 954 47 86 34:48.1 11:14/M
10 Catherine Marek 878 43 92 35:52.2 11:34/M
11 Jeanene Vitale 915 47 97 37:16.3 12:01/M
12 Nicole George 913 45 98 37:16.9 12:01/M
13 Joanne Littler 797 44 103 38:38.1 12:28/M
14 Ellen Kopmanis 798 44 105 39:08.3 12:37/M
15 Rebecca Werner 815 49 108 40:40.8 13:07/M
16 Andrea Cohen 852 45 109 40:48.7 13:10/M
17 Margie Maierle 874 43 142 58:11.6 18:46/M
18 Mandy Marut 834 40 144 58:12.6 18:46/M
19 Kristen Jackson 906 48 153 1:03:57.7 20:38/M
Top

Male 40 to 49

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christopher Kapolnek 893 49 12 22:41.0 7:19/M
2 Michael Bono 803 46 14 23:18.7 7:31/M
3 Cecil Jackson 896 47 15 23:20.5 7:32/M
4 Chuck Eisel 976 44 23 25:08.2 8:06/M
5 Steve Block 956 48 27 26:03.2 8:24/M
6 Ryan Furkas 807 42 32 26:38.1 8:35/M
7 David Atkins 814 49 42 27:28.2 8:52/M
8 John Linnabary 837 47 49 28:36.3 9:14/M
9 Dan Ziegler 891 49 51 28:41.1 9:15/M
10 Michael Frazier 882 42 56 29:48.3 9:37/M
11 Gary Bonham 819 48 80 33:26.4 10:47/M
12 David Haener 980 46 81 33:34.6 10:50/M
13 Jim Musial 824 49 96 37:04.9 11:57/M
14 Ziad Ghamraoui 967 40 101 38:04.8 12:17/M
15 Eric Jackson 907 46 154 1:03:57.9 20:38/M
Top

Female 50 to 59

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lisa Stanley 821 50 61 30:31.0 9:51/M
2 Kimberly Witt 912 54 66 31:10.9 10:03/M
3 Camille Wickman 794 55 72 32:15.1 10:24/M
4 Brenda King 792 50 79 33:19.3 10:45/M
5 Theresa Murphy 851 53 90 35:30.3 11:27/M
6 Shirley Dushane 876 54 99 37:41.2 12:09/M
7 Cindy Wilkerson 801 57 115 44:31.9 14:22/M
8 Freda Musial 825 59 116 44:36.0 14:23/M
9 Terre Clementz 962 55 117 45:04.9 14:32/M
10 Annette Rutkoske 955 58 127 49:40.0 16:01/M
11 Kim Filek 855 56 140 57:57.0 18:42/M
12 Pamela Stano 810 51 145 58:30.6 18:52/M
13 Marcia Filek 947 51 148 58:59.4 19:02/M
14 Connie Acuna 889 55 150 1:00:23.2 19:29/M
15 Doris Stonestreet 817 59 151 1:00:58.5 19:40/M
16 Rita Grove 838 54 155 1:04:01.2 20:39/M
Top

Male 50 to 59

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Scott Offman 853 52 18 23:34.5 7:36/M
2 Ed Wickman 795 58 22 24:46.3 7:59/M
3 Robert Blosser 872 58 40 27:14.2 8:47/M
4 John Toon 973 57 41 27:20.5 8:49/M
5 Gregory Stano 811 56 43 27:41.3 8:56/M
6 John Wilkerson 800 56 64 31:02.8 10:01/M
7 Kenneth Murphy 850 55 73 32:19.6 10:25/M
8 Kevin Schewe 843 51 107 40:40.8 13:07/M
9 James Piasecki 904 52 113 43:43.5 14:06/M
Top

Female 60 to 69

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kathy Davis 905 61 106 39:35.1 12:46/M
2 Raelynn Nidiffer 910 64 123 48:19.5 15:35/M
Top

Male 60 to 69

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mike Unger 868 66 5 22:00.9 7:06/M
2 Allen Sakcriska 949 62 58 30:02.4 9:41/M
3 Richard Porte 946 65 82 33:48.2 10:54/M
4 John Nidiffer 909 67 111 42:32.8 13:43/M
Top

Male 70 and up

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ed Burk 816 78 112 43:41.0 14:05/M
2 Gerald Hentschel 911 72 122 48:01.0 15:29/M
 

10k Run

Top

Female Overall Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robin Bonomi 918 27 2 43:09.8 6:58/M
Top

Male Overall Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Thomas Taylor 941 61 1 42:55.8 6:55/M
Top

Male 11 to 15

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ayden Roupe 970 13 11 48:09.9 7:46/M
2 Cameron Chesney 933 12 14 50:52.0 8:12/M
Top

Female 20 to 29

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rebecca Kardel 938 25 21 1:00:22.3 9:44/M
2 Hope Springstead 930 28 23 1:01:27.4 9:55/M
Top

Male 20 to 29

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Andrew Snavely 964 24 24 1:03:57.6 10:19/M
Top

Female 30 to 39

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michelle Grant 925 38 10 47:05.1 7:36/M
2 Kristie Patterson 934 37 18 57:22.8 9:15/M
3 Annette Skrzynski 937 32 22 1:00:47.4 9:48/M
Top

Male 30 to 39

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Samuel Patterson 935 38 5 44:45.8 7:13/M
2 Mike Bauer 924 37 7 46:38.9 7:31/M
3 Dan Yensch Jr 943 37 8 46:40.8 7:32/M
4 Bill Jones 919 38 16 56:36.8 9:08/M
Top

Female 40 to 49

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marie Pepin 928 40 3 43:45.7 7:03/M
Top

Male 40 to 49

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Keith Becki 952 48 13 49:26.1 7:58/M
2 Billy Baker 932 43 15 50:52.3 8:12/M
3 Robert Truskolaski 961 43 19 57:50.4 9:20/M
Top

Male 50 to 59

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Thomas Gerou 939 58 4 44:11.8 7:08/M
2 Eric Pagac 940 54 6 45:53.5 7:24/M
3 Terry Calhoun 844 53 17 57:19.1 9:15/M
4 Douglas Nelson 920 53 25 1:04:39.4 10:26/M
Top

Female 60 to 69

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cecilia Brzys 942 67 20 59:42.1 9:38/M
2 Deborah Eskridge 927 62 27 1:15:10.2 12:07/M
Top

Male 60 to 69

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Timothy Laporte 931 69 9 46:49.6 7:33/M
2 James O'Callaghan 929 68 12 49:22.4 7:58/M
Top

Male 70 and up

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Linnabary 923 70 26 1:07:10.5 10:50/M