St. John's Waltz Applefest Run

Age Group Results

October 05, 2014


Results by: Michigan Running Foundation


5k Run/Walk Men: Top Finishers 0-10 11-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
5k Run/Walk Women: Top Finishers 0-10 11-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
10k Run Men: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59
10k Run Women: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59

5k Run/Walk

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Krystle Bednark                                          33   25       15        23:30.2      7:35/M
Top

Female 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Breeann Roupe                                           171    9       27        25:00.3      8:04/M
       2    Grace Knaack                                             98   10       29        25:05.8      8:05/M
       3    Samantha Belair                                          37   10       65        30:14.2      9:45/M
Top

Female 11 to 15

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brianna Lovse                                           105   15       16        23:44.7      7:39/M
       2    Lindsey MacHcinski                                      108   15       24        24:44.0      7:59/M
       3    Caitlin Roupe                                           169   12       25        24:56.1      8:03/M
       4    Alena Inch                                               92   14       73        31:01.0     10:00/M
       5    Emma Anderson                                            27   11      111        36:25.9     11:45/M
       6    Isabelle Sutherland                                     150   11      112        36:48.8     11:52/M
       7    Hannah Reams                                            137   11      149        48:44.6     15:43/M
Top

Female 16 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Erin Murphy                                             120   16       47        28:21.3      9:09/M
       2    Gabby Whited                                            165   19      137        45:52.9     14:48/M
       3    rachel thornton                                         207   19      150        49:20.8     15:55/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jocelyn Paslowski                                       204   28       53        29:08.7      9:24/M
       2    Kari Lenderman                                          102   22       59        29:29.6      9:31/M
       3    Kathleen Grace                                           79   23       79        31:35.5     10:11/M
       4    Emily Hogikyan                                           88   22       81        31:36.1     10:12/M
       5    Kristen Nelson                                          125   22       82        31:36.3     10:12/M
       6    Michelle Collett                                         55   27       88        32:24.3     10:27/M
       7    Natalie Pellam                                          158   20       92        32:36.8     10:31/M
       8    Meisha Lee                                              174   23      114        37:29.0     12:05/M
       9    Brittany Seloom                                         191   22      121        40:06.1     12:56/M
      10    Emily Schalk                                            143   28      144        47:26.4     15:18/M
      11    Katelyn Puchalsky                                       132   26      152        50:33.4     16:18/M
      12    Emily Puchalsky                                         133   24      153        50:33.5     16:18/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cassandra Roupe                                         168   35       26        24:59.9      8:04/M
       2    Kristy Gregg                                             80   37       33        25:39.9      8:16/M
       3    Katrina Seguin                                          146   37       35        25:59.4      8:23/M
       4    Sarah Bajek                                              29   32       36        26:03.1      8:24/M
       5    Denise Boslet                                            46   36       44        28:08.2      9:05/M
       6    Sherri Burke                                             49   38       49        28:46.0      9:17/M
       7    Julie Crosby                                            199   39       55        29:09.0      9:24/M
       8    Cara Kozicki                                            100   37       57        29:13.9      9:25/M
       9    Stacy Bell                                               38   35       66        30:17.0      9:46/M
      10    Jamie Jager                                              93   32       69        30:30.5      9:50/M
      11    Danielle Trythall                                       151   35       71        30:51.7      9:57/M
      12    Katie Inch                                               91   33       76        31:25.6     10:08/M
      13    Karen Hubbard                                            90   39       77        31:32.2     10:10/M
      14    Sue Hanson                                               85   39       96        33:58.3     10:57/M
      15    Cathy Ryan                                              196   38       98        34:59.6     11:17/M
      16    Sarah Dullinger                                          65   34      102        35:11.9     11:21/M
      17    Christy Vojtanek                                        153   33      104        35:27.2     11:26/M
      18    Erin Woodrow                                            157   32      108        35:53.9     11:35/M
      19    Jamie Kemp                                               95   38      113        36:49.4     11:53/M
      20    Michelle Anderson                                        25   39      120        39:31.4     12:45/M
      21    Kacy Biggs Daly                                          40   32      123        40:16.9     12:59/M
      22    Mandy Marut                                             111   38      125        41:33.6     13:24/M
      23    Kellie New                                              187   33      127        42:08.3     13:35/M
      24    Jennifer Nagy                                           124   38      128        42:12.4     13:37/M
      25    Bridget Rutkoske                                        140   31      141        46:46.9     15:05/M
      26    Cara Komisar                                             99   30      145        48:34.0     15:40/M
      27    Rachel Schafer                                          142   36      146        48:34.4     15:40/M
      28    Valory Reams                                            138   39      148        48:43.3     15:43/M
      29    Samantha Lyon                                           106   36      155        53:03.3     17:07/M
      30    Lori Bartos                                              32   37      157        54:40.5     17:38/M
      31    Joy Hansell                                              83   37      159        55:13.8     17:49/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michelle Bone                                            45   47       18        23:53.8      7:42/M
       2    Tracey Birkenhier                                        41   42       34        25:50.6      8:20/M
       3    Jeanne Feldpausch                                        68   41       40        27:06.9      8:45/M
       4    Jolene Defrank                                           61   40       42        27:34.6      8:54/M
       5    Mary Spaller                                            198   42       56        29:09.6      9:24/M
       6    Lisa Stanley                                            159   48       58        29:17.3      9:27/M
       7    Tracey Chapo                                            184   41       61        29:40.7      9:34/M
       8    Theresa Barlow                                           31   49       64        30:00.1      9:41/M
       9    Theresa Belair                                           34   40       67        30:18.9      9:46/M
      10    Denise Moczydlowsky                                     112   42       68        30:23.9      9:48/M
      11    Kim Blommer                                              42   40       86        32:09.4     10:22/M
      12    Christy Schultz                                         145   46       91        32:31.9     10:29/M
      13    Michon Grabetz                                           78   49       94        33:21.8     10:45/M
      14    Monica Giles                                             75   42       95        33:54.8     10:56/M
      15    Brenda Slater                                           201   41      103        35:20.9     11:24/M
      16    Julie Farkas                                             66   42      107        35:52.6     11:34/M
      17    Jeanette Nemeth                                         173   41      117        38:37.0     12:27/M
      18    Tonya Villarreal                                        193   41      126        42:08.2     13:35/M
      19    Tracey Constable                                         57   48      129        43:14.3     13:57/M
      20    Jackie Nocella                                          127   49      131        43:47.5     14:07/M
      21    Rebecca Coll                                             54   42      134        43:55.6     14:10/M
      22    Alice Whited                                            164   49      138        45:53.4     14:48/M
      23    Marcia Filek                                             71   49      140        46:46.8     15:05/M
      24    mahya lovse                                             208   40      156        54:14.7     17:30/M
      25    Sherry Droze                                             63   42      158        54:40.7     17:38/M
      26    Marjorie Maierle                                        109   41      160        55:14.7     17:49/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kim Knaack                                               97   50       93        32:42.1     10:33/M
       2    Kathy Davis                                              60   59       97        34:05.1     11:00/M
       3    Anne Chadwick                                            52   50       99        35:05.5     11:19/M
       4    Theresa Murphy                                          118   51      101        35:08.9     11:20/M
       5    Lisa Genton                                              74   56      115        38:06.9     12:17/M
       6    Patricia Cano                                            50   51      132        43:47.5     14:07/M
       7    Alice Pichan                                            163   57      139        45:57.5     14:49/M
       8    Freda Musial                                            122   57      143        46:49.0     15:06/M
       9    rosemary thornton                                       206   54      151        49:21.2     15:55/M
      10    Carol Puchalsky                                         134   55      154        50:35.4     16:19/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Linda Regelin                                           139   64      106        35:48.5     11:33/M
       2    Julia Bage                                              202   65      119        39:20.1     12:41/M
       3    Patricia Cox                                             58   61      135        44:25.7     14:20/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bennett Prud'Homme                                      131   25        1        16:43.1      5:24/M
Top

Male 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ryan Morris                                             116    9       32        25:22.0      8:11/M
       2    Carson Downey                                           176    8       50        28:56.3      9:20/M
       3    Drew Blosser                                             44    8       84        31:50.7     10:16/M
       4    Ethan Clay                                               53   10      124        40:51.4     13:11/M
       5    Michael Collins                                          56   10      136        44:25.9     14:20/M
Top

Male 11 to 15

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Karson Matsos                                           178   12        3        20:52.0      6:44/M
       2    Bobby Belair                                             36   12        6        21:09.2      6:49/M
       3    Austin Fritz-Marton                                      73   12        8        21:51.1      7:03/M
       4    Ayden Roupe                                             170   11       13        22:41.9      7:19/M
       5    Sean Morris                                             115   13       20        24:08.4      7:47/M
       6    Gabriel Welch                                           155   11       22        24:40.8      7:57/M
       7    Keith Feldpausch                                         69   13       23        24:42.0      7:58/M
       8    Logan Diroff                                            186   12       28        25:02.2      8:05/M
       9    Gage Lewan                                              103   14       30        25:09.3      8:07/M
      10    Lawrence Stanley                                        160   11       31        25:12.4      8:08/M
      11    Troy Blosser                                             43   13       38        26:44.0      8:37/M
      12    Nolan Feldpausch                                         70   11       39        26:49.7      8:39/M
      13    Matthew Giles                                            77   13       41        27:11.0      8:46/M
      14    Pierce Brooks                                            47   12       48        28:36.6      9:14/M
      15    Jack Ryan Farkas                                         67   11       74        31:08.1     10:03/M
      16    Alex Buda                                                48   12       80        31:36.1     10:12/M
      17    Ben Oaks                                                189   12       85        31:51.9     10:16/M
      18    Devin Ray                                               136   13       89        32:25.0     10:27/M
      19    Oscar Lewan                                             104   12       90        32:27.5     10:28/M
      20    Samuel Anderson                                          26   13      122        40:07.5     12:56/M
      21    Michael Hall                                             82   11      142        46:47.2     15:05/M
Top

Male 16 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joshua Kovacs                                           161   16       21        24:20.3      7:51/M
       2    Seth Ramirez                                            135   19       62        29:41.5      9:35/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Connor Doyle                                             62   21        2        19:03.3      6:09/M
       2    Brian Murphy                                            119   23        4        20:55.0      6:45/M
       3    Ian Kennedy                                              96   29       87        32:24.1     10:27/M
       4    Zach Musial                                             123   21      147        48:43.2     15:43/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Don Morris                                              114   36        5        21:05.5      6:48/M
       2    Samuel Patterson                                        128   36       10        22:22.4      7:13/M
       3    Justin Southern                                         149   35       11        22:28.8      7:15/M
       4    Cole Schalk                                             144   30       12        22:34.4      7:17/M
       5    Cory Roupe                                              167   35       14        22:45.1      7:20/M
       6    Andrew Chapo                                            183   39       19        24:00.1      7:45/M
       7    Theodore Bell                                            39   36       43        27:44.9      8:57/M
       8    Bobby Downey                                            177   37       52        28:57.3      9:20/M
       9    Ron Diroff                                              185   37       63        29:56.3      9:39/M
      10    Wesley Hanson                                            84   38       70        30:37.0      9:53/M
      11    Casey Daly                                               59   30       83        31:45.3     10:15/M
      12    Alex Carr                                                51   34      109        35:54.5     11:35/M
      13    Jason Welch                                             154   37      110        36:17.1     11:42/M
      14    kevin humeister                                         205   35      116        38:33.2     12:26/M
      15    Christopher Harvell                                      86   34      161        55:15.3     17:49/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bob Belair                                               35   41        9        22:22.0      7:13/M
       2    Tim Pierz                                               130   42       37        26:04.3      8:25/M
       3    David Atkins                                             28   47       51        28:57.2      9:20/M
       4    Jim Musial                                              121   47       54        29:08.8      9:24/M
       5    David Haener                                             81   44       60        29:40.6      9:34/M
       6    Daniel Hubbard                                           89   41       78        31:33.3     10:11/M
       7    Casey Cox                                               175   40      100        35:06.8     11:19/M
       8    Greg Giles                                               76   43      105        35:27.7     11:26/M
       9    Mark Anderson                                            24   45      130        43:30.3     14:02/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bob Offman                                              172   52        7        21:48.1      7:02/M
       2    Robert Bajek                                             30   53       45        28:17.6      9:07/M
       3    Ken Murphy                                              117   53       72        30:51.8      9:57/M
       4    James Piasecki                                          129   50      118        39:16.3     12:40/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mike Unger                                              152   64       17        23:51.0      7:42/M
       2    Allen Sakcriska                                         141   60       46        28:18.3      9:08/M
       3    Ray Seguin                                              147   60       75        31:15.7     10:05/M
       4    John Nidiffer                                           126   65      133        43:49.9     14:08/M

10k Run

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kristy Wright                                            23   36        6        48:43.5      7:51/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michelle Schrader                                        20   25       10        53:29.6      8:38/M
       2    Rebecca Kardel                                           10   23       12        55:23.9      8:56/M
       3    Corin Tuccini                                           197   23       21        59:24.8      9:35/M
       4    Rachel Kardel                                            11   21       25      1:02:55.2     10:09/M
       5    Katelyn Pierce                                           17   27       27      1:05:31.6     10:34/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Julie Frascalelli                                       194   31       11        54:36.2      8:48/M
       2    Heather Blosser                                           2   36       13        56:02.6      9:02/M
       3    Erin Ryan                                               162   38       16        57:42.6      9:18/M
       4    Danielle Chesney                                          3   37       19        58:29.9      9:26/M
       5    Christina Blevins                                       182   31       20        59:06.7      9:32/M
       6    Ashley McFadden                                          13   33       24      1:02:13.2     10:02/M
       7    Brandy Orris                                            190   33       26      1:03:58.9     10:19/M
       8    Heather Tessier                                          22   31       29      1:33:21.2     15:03/M
       9    Lindsay Long                                            179   36       31      1:39:22.4     16:02/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dawn Dennison                                             4   45       18        58:19.5      9:24/M
       2    Andrea Latkiewicz                                        12   45       28      1:06:42.7     10:45/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dottie Jones                                              9   57       30      1:33:22.0     15:04/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bennett Prud'Homme                                       18   25        1        35:21.0      5:42/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Andrew Jambor                                             8   22        3        42:02.2      6:47/M
       2    Robert Humphrey                                           7   22        5        45:04.5      7:16/M
       3    Andrew Snavely                                          180   22       17        58:00.0      9:21/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brett Greene                                              6   36        7        49:03.7      7:55/M
       2    Chris Barretto                                          195   35        9        50:37.8      8:10/M
       3    Adam Tabor                                              166   34       14        56:28.9      9:06/M
       4    Michael Balogh                                          181   37       15        57:33.7      9:17/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Todd Nagy                                                15   42        2        41:55.1      6:46/M
       2    Spencer Lyons                                           200   45        4        44:47.1      7:13/M
       3    Keith Becki                                               1   46        8        50:19.1      8:07/M
       4    John Nidiffer                                           188   40       22        59:41.9      9:38/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bob Kocembo                                             203   50       23      1:01:16.3      9:53/M